Co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu owłosienia?
Jaka depilacja laserowa jest najlepsza?
Aktualnie najbardziej efektywnym urządzeniem do depilacji laserowej jest diodowy laser marki Vectus. Vectus ma zintegrowany aparat pomiaru barwnika w skórze, co sprawia, że parametry zabiegu są dobierane do potrzeb pacjenta, a depilacja laserowa przebiega szybciej. Warto dodać, że laser ma system schładzający skórę, zatem zabieg jest bezbolesny.
Jak wygląda depilacja laserowa?
Zabieg jest poprzedzony konsultacją, podczas której dermatolog przeprowadza rozmowę, by ocenić, czy nie ma większych przeszkód do wykonania depilacji laserowej. Następnie analizowany jest stan skóry i włosów, aby dobrać najwłaściwsze parametry dla wiązki lasera. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, na fragmencie skóry wykonuje się próbę z laserem. Jeżeli wypadnie pozytywnie, możemy wykonać zabieg laserowego usuwania owłosienia.
Metoda laserowej depilacji polega na tym, że do wybranej partii skóry przykładana jest głowica lasera, a z niej wysyłany jest „strzał”, aby naświetlić pojedyncze włosy promieniem lasera. Moc lasera jest wchłaniana przez włosy, a ciepło w ten sposób wytworzone niszczy macierz włosa, a w rezultacie zostaje on usunięty.
Ile trwa laserowe usuwanie owłosienia?
Czas zabiegu depilacji jest zależny od wielkości powierzchni, która jest depilowana. Przy niewielkich partiach, jak przykładowo górna warga czy broda, zabieg depilacji może trwać kilkanaście minut, a przy dużych, jak nogi, brzuch, plecy, od godziny do najwyżej czterech godzin.
Czy laserowe usuwanie owłosienia jest skuteczne?
Zabieg depilacji jest skuteczny, ponieważ już w czasie pierwszego zabiegu depilacji, mniej więcej 30-40% włosów zostaje trwale uszkodzona. Taka efektywność depilacji laserowej wynika z faktu, że laser Vectus posiada wbudowany program sprawdzający poziom melaniny, inaczej pigmentu występującego w skórze i włosach. Dzięki temu kosmetolog jest w stanie wybrać taką moc w Vectusie, która będzie najlepsza dla określonego typu włosów.
Czy depilacja laserowa Vectus jest bezpieczna?
Oczywiście, depilacja wykonywana laserem Vectus jest całkowicie bezpieczna, gdyż moc światła laserowego jest dopasowana do rodzaju włosów indywidualnie i nie dojdzie do sytuacji, aby warstwa naskórka została poparzona.
Czy depilacja laserowa jest bolesna?
W trakcie wykonywania depilacji pacjent może czuć minimalne pieczenie albo ukłucie, zwykle na obszarach, gdzie skóra jest cienka i bardziej podatna na ból. To zresztą zależy także od poziomu wrażliwości, jednak nie można stwierdzić, że zabieg jest bolesny,, szczególnie że medyczny laser diodowy Vectus jest wyposażony w własny aparat schładzający, który ma działanie znieczulające.
Po jakim czasie depilacja laserowa przynosi widoczne efekty?
Rezultaty epilacji są dostrzegalne już po początkowym zabiegu, po którym niemal 35% owłosienia zostaje usunięte. Jednak żeby efekty epilacji były bardzo dobre, depilację warto kilkukrotnie powtórzyć.
Jak długo efekty depilacji są widoczne?
Epilacja laserowa spowalnia wyrastanie włosów, osłabia je, a w zdecydowanej większości wypadków narusza strukturę włosa, co powoduje, że cebulki włosowe nie mają możliwości, żeby odrosnąć. Warto jeszcze wspomnieć że włoski nie odrastają w takim samym tempie i po jakimś czasie od zabiegu na skórze mogą się pojawić pojedyncze włoski, które np. z przyczyn endokrynologicznych (macierzyństwo) zaczęły w nagle wyrastać, a nie były wcześniej widoczne.
Co zrobić przed zabiegiem laserowego usuwania owłosienia?
Na wstępie trzeba umówić się na wizytę w naszym salonie kosmetycznym, żeby dermatolog mógł przeprowadzić rozmowę o stanie zdrowia pacjenta, a potem zrobić próbę laserem Vectus (taka wizyta jest bezpłatna).
Na 4-6 tygodni przed depilacją laserową nie można usuwać włosów pęsetą, poddawać się depilacji woskowej lub innej zbliżonej metody. Istnieje za to możliwość, aby golić włoski jednorazową maszynką i używać żele do depilacji, jednak z tych drugich powinno się zrezygnować tydzień przed zabiegiem.
W przypadku, gdy wcierasz w skórę balsamy i maści posiadające w swoim składzie retinoidy lub wit. A, to na 4 tygodnie przed zabiegiem depilacji nie wcieraj ich na partii ciała, która zostanie poddana depilacji laserowej. W wypadku preparatów złuszczających konieczne jest, aby ich nie używać 7 dni przed sesją depilacyjną.
Jeżeli chodzi o środki doustne to na sześć miesięcy przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków opartych o retinoidy. Siedem dni przed depilacją należy także przestać zażywać preparaty podwyższające uwrażliwienie na światło. Dotyczy to także wywarów zawierających nagietek czy dziurawiec.
W dniu zabiegu depilacji laserowej powierzchnia skóry powinna zostać dokładnie oczyszczona, nie wolno jej również smarować mleczkiem, czy jakimkolwiek innym produktem kosmetycznym. Na skórze nie może być podrażnień ani przesuszona, dlatego jeśli to potrzebne, na parę dni przed sesją z laserem Vectus skórę warto dobrze nawilżyć. W tym celu najlepiej używać kremy kojące.
Ile zabiegów depilacji należy wykonać?
Ilość zabiegów, które należy zrobić, aby uzyskać jak najlepsze efekty depilacji laserowej, uzależnione jest paru rzeczy (przykładowo właściwości włosów, problemów z gospodarką hormonalną), lecz zazwyczaj dobrze jest przeprowadzić od 3 do 6 zabiegów, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Co ile tygodni można powtarzać depilację laserową?
Sesje laserowego usuwania owłosienia można wykonywać w odstępach od 4 tygodni do 3 miesięcy od ostatniego spotkania. Długość przerwy pomiędzy następnymi sesjami epilacji zależy od specyficznych właściwości skóry i włosów.
W jakich sytuacjach nie można stosować zabiegu depilacji laserowej?
Bardzo ważne! W trakcie rozmowy z kosmetyczką należy powiedzieć o wszystkich stosowanych zewnętrznie oraz doustnie preparatach, a także o schorzeniach skórnych!
Przeciwwskazania do zabiegu depilacji:
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry – depilację laserową wolno wykonać po 14 dniach od wyleczenia infekcji)
- mocna opalenizna naturalna lub po solarium
- stosowanie środków zawierających redinoidy oraz substancji zwiększających wrażliwość na światło (np. dziurawiec, nagietek)
- choroby skórne: bielactwo, łuszczyca
- stosowanie antybiotyków (zabieg można wykonać najwcześniej 14 dni po ostatniej zażytej tabletce)
- używanie kremów mających w składzie retinol (odstawić 4 tygodnie przed depilacją laserową).
- depilowanie włosów woskiem, usuwanie włosów pęsetą (najpóźniej miesiąc przed {zabiegiem depilacji laserowej|depilacją laserową|)
- barwa włosów: jasny blond, rudy, siwy
- ciąża i laktacja
- specyfiki przeciwbólowe (odstawić 2 doby przed zabiegiem)
- peeling (można go zrobić najpóźniej tydzień przed depilacją)